SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018

SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018
  • 15.03.2018
  • 1.054 kez okundu

SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018

Hükümet, düzenlemiş olduğu sosyal sorumluluk ve teşvik projeleri kapsamında, bazı kapsamlara giren kişilere belirli miktarlarda yardımda bulunmaktadır. SGK çocuk parası yardımı ise bu yardımlar arasında en çok merak edilen konulardan biridir.

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gözlerini açmış olan her çocuk için verilen bu para, sadece bir kez verilmekte ve ailelerin o dönemde ufak çaplı bir ekonomik ferahlama yaşamalarına neden olmaktadır. Çocuk parasındaki temel amaç; yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi çocuk yapımı için teşvik ve yeni doğan çocukların giderleri konusunda da ufak çaplı bir yardımdır. Birçok kişi bu yardımın sürekli olacağını sansa da, büyük bir yanılgıya kapıldığını ilerleyen dönemlerde anlayacaktır. Peki bu denli popüler olan çocuk parası nasıl alınır ve çocuk parası başvurusu nasıl gerçekleşir?

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardım projesinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütüldüğü bilinmekteyken, ebeveynlerin bu yardımı alabilmeleri adına ilk muhatap, söz konusu bakanlık olarak görülmektedir. Peki bu nedenle direkt olarak bakanlığa mı başvuru yapmak gerekir? Hayır, başvuruların alınabilmesi adına bakanlık, her ilde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerini yetkilendirmiş, bu sayede başvuruların hem kolay hem de hızlı bir şekilde alınabilmesine olanak tanımıştır. Başvurunun gerçekleşebilmesi adına, doğum yaptığınıza dair hastaneden bir belge almanız çok önemlidir. Bakanlık ve başvuru için gerekli olan en temel belge, alacağınız bu doğum belgesidir. Yapılan başvurunun anne tarafından yapılması zorunlu değilken, babaların da başvuru yapabilmesi mümkündür. Ayrıca çocuk parası başvurusu konusunda hem anne hem de baba, bu başvuruyu gerçekleştiremeyecek durumda ise vekalet ile başvuru işlemlerine bir başkasına devredebilmektedirler.
Bu yardımın her kitleye hitaben yapıldığını söylemek mümkündür. Bu nedenle memur kitlesi de söz konusu yardımdan faydalanabilmektedir. Memurlar, çalışmış oldukları kuruma dilekçe ile söz konusu yardım parasının başvurusunu gerçekleştirebilmektedirler. Zaten alınan bu başvuru belgesi, kurum tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gönderilmektedir.

Yurtdışında Yaşayanlar Yardım Parasından Faydalanabilir Mi?

Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu başlıkta yer alan soruyu, bununla birlikte “yurt dışında yaşayanlar için çocuk parası başvurusu nasıl yapılır?” sorusunu sormaktadırlar.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; yapılan bu çocuk yardımı parası yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da verilmektedir. Bunun için de yapmaları gereken tek başvuru; yaşamış oldukları ülkedeki Türk Büyük elçilikleri ve Konsolosluklara dır. Konsolosluklar, başvuru işlemlerinin geri kalan kısmını tamamlamakta ve bu yardımın size Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlamaktadır.

Çocuk Parası Kapsamına Hangi Doğumlar Giriyor?

Çocuk parası yardımı ile ilgili en çok merak edilen konuların başında, bu yardımı kimlerin alabileceği konusu gelmektedir. Çocuk parası alırken, gelirinize, adli dosyanıza, borçlarınıza, malvarlıklarınıza veya herhangi bir duruma bakılmadığı bilinmektedir. Çocuk parasını alabilmek için tek şart, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmanızdır. Bu tarihten önce doğum yapanlar için maalesef bir ödenek sunulmamaktadır. Sadece söz konusu tarihten önce herhangi bir doğumunuz olmuşsa ve yine o tarihten sonra bir doğum yapmışsanız, çocuk parası verilirken önceki doğumlarınız dikkate alınarak bir ücret hesaplaması yapılmaktadır. Geçmiş dönem çocuk parası alma gibi bir durum söz konusu dahi olmamaktadır. Çocuk parası ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise “çocuk parası ne kadar ödeniyor ve bu ücrete nasıl karar veriliyor?” sorularıdır.

Çocuk Parası Ne Kadar Ödeniyor? Çocuk Parası Hesaplaması

Çocuk parasının verilmesi hususunda, verilen yardım miktarı olarak 300, 400 ve 600 TL gibi tutarlar ebeveynlerin karşısına çıkmaktadır. Bu ücretler, durumunuza göre veya varlıklarınıza göre hesaplanmamaktadır. Çocuk parası hesaplaması konusundaki en temel nokta, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğudur.
Eğer bir haneye gelen çocuk, ilk çocuk ise devlet o çocuk için bir defa geçerli olmak üzere 300 TL verebilmektedir. Eğer bu çocuk ikinci çocuk ise 400 TL, eğer bu çocuk üçüncü ve daha fazlaysa 600 TL yardım parası ödenmektedir. İlk çocuk için geçmiş dönem ödemesi alınmasının söz konusu olmadığını belirtmiştik. Yapılan bu hesaplamada 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocukların, sadece verilecek yardım parası konusunda dikkate alındığı öne çıkmaktadır. Yani çocuk parası hesaplama işleminde, geçmiş dönemde doğmuş çocukların çok büyük önemi bulunmaktadır.

Çocuk Parası Başvuru Tarihinden Ne Kadar Sonra Ödenmektedir?

Çocuk parası yardımını almak adına her türlü başvuru yaptınız, paranız onaylandı ve şimdi paranızı beklemektesiniz. Peki yatacak olan bu para ne kadar süre sonra yatmaktadır veya bekleme süresi nedir?

Çocuk parasının ödemesi için beklenilen süre, tamamıyla işlem yaptığınız kurumla ilgilidir. Kurumun bu konudaki ve diğer konulardaki yoğunluk derecesi fazlaysa, bekleme süreniz de aynı orantıda uzayacaktır. Bazı kişiler çocuk parasını çok kısa bir süre içerisinde temin edebilirken, bazı kişilerin ise en geç 1 ay içerisinde aldığı görülmektedir. Yani bu konudaki beklenen en fazla sürenin 1 ay olduğunu söylemek mümkündür. Eğer bekleme süreniz 1 ayı aşmışsa, ilgili kuruma müracaat etmeniz, paranın kısa bir süre içerisinde yatmasına neden olacaktır. Çocuk parasıyla ilgili olarak, paranın nereye yatacağı ve kimin adına yatacağı konuları da en çok merak edilen konular başında yer almaktadır. Yazımız içerisinde bu konulara cevap alabilmeniz de mümkündür.

Çocuk Parası Nereye ve Kimin Adın Yatmaktadır?

Çocuk parası nereye ve kimin adına yatar?” sorusu, bu yardımı alan ebeveynlerin en çok cevap aradığı soruların başında yer almaktadır.

Devlet, çocuk parası ile ilgili ödemeleri PTT’ye devretmiştir ve para bu kurumdan alınabilmektedir. Paranın kime yatacağı konusunda ise ebeveynlerin vatandaşlıklarına dikkat edilmektedir. Eğer anne yabancı uyruklu baba Türk ise para, babanın adına PTT’ye yatırılmaktadır. Eğer her iki ebeveyn de Türk ise çocuk parası yardımı annenin adına yatmaktadır. Annenin adına yatan bu parayı babanın çekmesi kesinlikle söz konusu değildir. Çocuk parasının çekilmesi konusunda ise ilgili kuruma annenin nüfus cüzdanı ile gitmesi yeterli olacaktır.

Annenin vefat etmesi durumunda çocuk parası zaten babanın adına yatacakken, anne ve babanın da vefat etmesi durumunda, çocukların velisi olarak kim gözüküyorsa, çocuk parası da o kişinin adına yatmaktadır.

Çocuk Parasını Alabilmek İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Çocuk parasını alabilmek için gerekli şartlar, bu yardımın alınması konusunda ciddi önem arz etmektedir.

Öncelikle çocuk parasının alınabilmesi adına; ebeveynlerden herhangi birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde dünyaya gelmiş ancak yabancı uyruklu ebeveynlere herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu olmamaktadır. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bebeğin canlı olarak dünyaya gelmesidir. Bilindiği üzere çocuk parası, doğum sonrası masrafların bir kısmının karşılanması adına verilmektedir. Bu nedenle de ölü olarak dünyaya gelen bir çocuk için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Son olarak çocuğunuzun yukarıda yer alan kısımlarda bulunan tarih sonrasında doğmuş olması da, sonuncu şart olarak ebeveynlerin karşısına çıkmaktadır.

Çocuk Parasının Verilebilmesi Adına SGK’lı Mı Olmak Gerekmektedir?

Çocuk parası konusunda ebeveynlerin kafalarını kurcalayan bir soru bulunurken, “çocuk parası almak için SGK’lı olmak gerekiyor mu?” sorusu ise bu konudaki en can alıcı sorulardan biridir.

SGK’lı olmayan birçok ebeveyn, bu paradan yararlanamayacakları endişesine kapılmaktadır ve hatta başvuru tenezzülünde bile bulunmadıkları görülmektedir. Ebeveynlerin içerisine kapılmış oldukları bu düşüncenin son derece yanlış olduğunu söylemek isteriz. Çünkü devlet yapacağı bu ödeme için herhangi bir sosyal güvence talep etmemektedir. Parayı alabilmek için gerekli şartları karşılıyor olmanız, çocuk yardımı alabilmeniz konusunda yeterli olacaktır.

Çocuk Parası Dışında Hangi Doğum Yardımları Alınabilir?

Bazı ebeveynler, çocuk parası dahi alamamakta ve farklı yardımlar alabilmek adına arayışlar içerisine girmektedirler. Bazı ebeveynler ise çocuk parasını yeterli bulmadıkları için başka yardımlardan da faydalanarak, doğum sonrası masrafların azalması adına “çocuk parası dışında hangi doğum yardımları alınabilir?” sorusu üzerinde durmaktadırlar.
Ebeveynlere bu konuda üç farklı müjdemizin olduğunu belirtmek isteriz;  çünkü AGİ yardımı, doğum rapor parası ve SGK emzirme parası gibi üç farklı yardımın sunulduğu görülmektedir.  Bu yardımlardan yararlanabilmek adına ise öncelikle bu yardımların hangi durumlarda verileceğini ya da bu yardımların kapsamını öğrenmek gerekir. Bu üç farklı yardımın kapsamları ise şu şekildedir:

SGK Emzirme Parası

Çocuk parası yardımı dışında en çok gündeme gelen ve merak edilen yardımlardan biri olarak bilinen SKG emzirme parası, yine çocuk parası gibi bir defa ödenmekte olan bir ücrettir. Emzirme parasının çocuk parası yardımına göre ücret olarak az olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise emzirme parasının yaklaşık 130 TL olmasıdır. Bu yardımdan faydalanabilmek adına SGK üzerinden gerekli başvuruları yapabilmeniz mümkünken, söz konusu yardım ile ilgili daha fazla bilgi alabilmeniz adına ALO 170 hattını arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz. Emzirme parası doğumdan hemen bir ay sonra çekilebilirken, ödeme için gerekli olan bekleme süresinin çocuk parası ile hemen hemen aynı olduğu görülmektedir. SGK emzirme parası yardımı, varsa annenin Ziraat Bankası hesabına, yoksa PTT üzerinden T.C. Kimlik numarası üzerine yatmaktadır.

Doğum Rapor Parası

Çalışan ve doğum yapan anneleri de düşünen devlet, SGK’lı olan annelere doğum rapor parası hakkı tanımaktadır. Doğum rapor parası toplamda 8 haftalık dönemi kapsamaktadır. Bu dönem için doğumdan önceki dört, doğumdan sonraki dört haftalık dönemler dikkate alınmaktadır. Bilindiği üzere dikkate alınan bu haftalarda anne adayının çalışma durumu oldukça zora girmektedir. Haliyle bu süre zarfı içerisinde çalışamayan annenin ücreti, SGK’lı olmasından ötürü devlet tarafından karşılanmaktadır. Ödenen rapor parası tutarı ise anne adayının maaşının 3’te 2’si olarak belirlemiştir. Konuyla ilgili çalıştığınız kurumdan daha detaylı bilgi ve süreçle ilgili yardım almak isterseniz, İnsan Kaynakları bölümünün size yardımcı olacağını söylememiz mümkündür. Bunun yanı sıra doğum rapor parası için yapılan başvuru sonrasında ödeme 2 ila 2 buçuk ay arasında annenin hesabına geçmektedir.

AGİ Yardımı

AGİ yardımı hakkında bilgi sahibi olabilmeniz adına; öncelikle “AGİ”nin açılımını yapmak gerekmektedir. “Asgari Geçim İndirimi” olarak bilinen AGİ, çalışan ebeveynlerin maaşına ilave edilen bir ödenektir. Çocuğun dünyaya gelmesinin hemen ardından yapılan başvuru sonucunda, bir dahaki aya bu ücret ebeveynlerin maaşına yansıtılmaktadır. Yatırılacak olan bu tutar, ebeveynin birçok durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Ebeveynin bekar olması, eşinin çalışıp çalışmaması, hanedeki çocuk sayısı ve eşin çalışması gibi durumlar, yapılacak olan ödeneğin değişmesine neden olmaktadır. AGİ Yardımı, 152,18 TL’den başlayan, 258,70 TL’ye kadar yapılan bir yardımdır.

Etiketler: / /

Esnafa İşsizlik Maaşı Şartları 2018
Esnafa İşsizlik Maaşı Şartları 2018 (En Az 705 TL) Hükümet tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, halkın refah seviyesinin ve ekonomik seviyesinin...
Ev Hanımlarına Kredi Kartı (Gelir Belgesiz)
Ev Hanımlarına Kredi Kartı (Gelir Belgesiz) Kredi kartı kullanımın yükselişe geçtiği dönemlerde birçok banka kolay bir şekilde kredi kartı veriyor...
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (BORDROSUZ)
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (BORDROSUZ) Bankaların tüketicilerin kredi başvurularını değerlendirme süreci içerisinde, tüketiciye dair birçok detaya odaklandığı görülmektedir. Tüketicinin...
Kadınlara Özel Teşvik Kredileri 2018
Kadınlara Özel Teşvik Kredileri 2018 Ekonomide kadınların da katkısı olsun diye gerek devletten gerekse bankalardan kadınlara özel teşvik kredileri 2018...
Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama
Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama Ülkemizde “Tarıma Destek” projeleri kapsamında, yılın belirli dönemlerinde birçok çiftçiye çeşitli destekler veriliyor. Verilen bu destekler...
Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi
Bilindiği gibi yakın zamanda yeni bir uygulama uygulanmaya başlanmış ve bankalar tarafından verilen kredilerde bu kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu uygulama...
İcraya Nasıl İtiraz Edilmelidir?
Günümüzün gerçeklerinden bir tanesine dönüşen icralar ile ilgili bilinmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Borcumu ne kadar sürede ödemezsem icralık olurum? Borcumu...
SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018
SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018 Hükümet, düzenlemiş olduğu sosyal sorumluluk ve teşvik projeleri kapsamında, bazı kapsamlara giren...
Kredi Notu Risk Seviyesi Ne Anlama Gelir?
Kredi Notu Risk Seviyesi Ne Anlama Gelir? Kredi notu risk seviyesi, 5 seviyeden meydana gelmekte ve kişinin krediye ne denli...
Ev Hanımlarına Özel Kredi
EV HANIMLARINA ÖZEL KREDİ Günümüzde ekonomik ve sosyal nedenler aile bireylerinin tamamının iş gücüne katılmasını zorunlu kılmaktadır.Özellikle Türk aile yapısında...
Kolay Kredi Veren Bankalar 2018
Kolay Kredi Veren Bankalar Günümüz şartlarında her ne kadar finans kuruluşları artık daha kolay kredi veriyor olsalar da, kredi alamadığından...
Ön Onaylı Kredi Başvurusu
Bankalar müşterilerinin kredi başvurularına çok hızlı bir şekilde cevap vermek için farklı sistemler hazırlamıştır. Bu sistemler sayesinde bazen cep telefonundan...
Banka Kara Listesi Nedir?
Bankadan kredi alan veya kredi kartı olup kartı kullananların aylık taksitlerini ödeme durumlarında sıkıntı oluşabilmektedir. Banka taksitlerinin ödenmemesi durumunda yasal...
Türkiye’deki Bankalar
Çok yakında Türkiye’deki bankaların kredi bilgileri, yeni kredi haberleri ve güncel kredi başvuru bilgileri paylaşımları yapılacaktır. Online kredi çekmek, ihtiyaç...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ