Evlilik Kredisi ( Devlet Destekli )

Evlilik Kredisi ( Devlet Destekli )
 • 14.03.2018
 • 513 kez okundu

Evlilik Kredisi Başvurusu (Devlet Destekli)

Çağımızda evliliklerin artık bambaşka bir boyut kazanmasından ötürü, evlilik masraflarının da bu durumdan nasibini aldığını söylemek doğru olacaktır. Birikimi olmayan, yatırımı bulunmayan ve dar gelirli bir kişi için evlilik masraflarını karşılamak oldukça zordur. Söz konusu masrafların birden karşılanması adına, bir yerden iyi bir borç alınması iyi bir fikirdir ancak borç verecek bir kişi bulmak pek kolay olmayabilir. Bu durumda ise kredi olanaklarına göz atmakta büyük fayda vardır. Evlilik kredisi başvurusu (devlet destekli olarak) yapmak, gözünüzde dağ gibi büyüyen masrafların bir anda küçülmesine yardımcı olabilir. Unutulmaması gereken nokta ise evlilik kredisi şartlarına uygun olmanız gerekliliğidir. Eğer uygun değilseniz bile, bu şartların oluşturulması için elinizden geleni yapmanız, sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. Peki evlilik kredisi şartları nelerdir ve kimler evlilik kredisi alabilir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

Evlilik masraflarının kolay bir şekilde karşılanması adına büyük bir umut ışığı olan evlilik kredisi, her çift tarafından alınamıyor. Devlet destekli olmasından ötürü bu konuda birtakım zorunluluklar mevcutken, bu zorunlulukların aslında sanıldığı kadar zor olmadığı görülüyor. 2016 yılı itibariyle başlatılan bu proje aslında bir nevi çeyiz parası veriyor. Zaten söz konusu desteğin başlığı “Çeyiz Yardımı” olarak evlenen çiftlerin karşısına çıkıyor. Evlilik kredisi için gerekli olan şartlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Krediden yararlanabilmek adına en fazla 27 yaşında olmak,
 • Bankada çeyiz hesabı açıp, bu hesapta belirli bir miktarda birikim yapmak,
 • Yapılan birikimin 3 yıl boyunca kesintisiz olarak devam etmesi,

gibi şartlar, çiftlerin dikkate alması ve bu krediden yararlanabilmeleri için gerekli şartlar olarak sunuluyor. Çeyiz hesabı içerisinde maksimum olarak 25 bin TL’ye kadar birikim yapılabilirken devlet, hesapta biriken miktarın sadece yüzde 20’si kadar kredi sağlıyor. Devlet destekli evlilik kredisi, bu kredi olanağı ile masrafların büyük bir çoğunluğunun karşılanmasına sebep oluyor.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılıyor?

Evlilik kredisinin en temel şartlarından biri olan “Çeyiz Hesabı” şartı, krediden yararlanabilmek adına büyük bir önem taşıyor. Çeyiz yardımının devlet tarafından yapılıyor olmasından ötürü, bu krediden yararlanmak isteyen çiftlerin devletle ortak çalışan bankalarda “Çeyiz Hesabı” açmaları gerekiyor. Peki çeyiz hesabı hangi bankada açılıyor?Ülkemizde birçok banka kuruluşu bulunurken, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi bankalar, devletle en çok yakın olan bankalar olarak biliniyor. Haliyle çeyiz yardımı alabilmek adına öncelikle bu üç bankadan herhangi birinde hesap açmak gerekiyor.

Devlet Destekli Çeyiz Parası Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devlet destekli çeyiz parası, çiftlerin evlilikleri konusunda büyük bir yardım kaynağı iken, bu yardım kaynağını elden kaçırmamak adına bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bilindiği üzere çeyiz yardımından faydalanabilmek adına en az 27 yaşında olmak zorunluluğu bulunuyor. Bu zorunluluk, çiftlerin 27 yaşında başvuracakları anlamına gelmiyor. Çünkü bilindiği üzere bu yardımı alabilmek adına en temel şart; “Çeyiz Hesabı” içerisinde 3 yıl birikim yapmak olarak çiftlerin karşısına çıkıyor. Yani çiftlerin başvuru yapabilmeleri için 24 yaşında olmaları, 3 yıl yapılan birikim ile 27 yaşına kadar birikim yapmaları gerekiyor. Bununla birlikte açılan “Çeyiz Hesabı”, TL cinsinden ve mevduat hesap olmalı. Devlet ancak bu hesap türlerine ödeme sağlıyor.

Yapılan birikim konusunda da çiftlere birtakım şartlar sunuluyor ve birikimin bu şartlara uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Birikim konusundaki en temel şart ise hesaba belirli bir düzen doğrultusunda para yatırma işlemi gerçekleştirmek. Bu zorunluluk sayesinde birikim olayının bir yerden sonra kesilmesi değil de, kalıcı olması sağlanıyor. Öte yandan herhangi bir çiftin evlilik kredisi kapsamında haksız kazanç elde ettiğinin tesit edilmesi durumunda ise sağlanan destek faizi ile birlikte geri alınacak. Tüm bu şartlara dikkat edilerek başvuru yapılması ve krediden faydalanılması çiftlerin avantajlı olmasına neden olacak.

Çeyiz Parası ile Devlet Destekli Çeyiz Yardımını Birbirine Karıştırmamak Gerekiyor

İsim benzerliklerinden ötürü çeyiz parası ile devlet destekli çeyiz yardımını birbirine karıştıran çiftlerin sayısı hayli fazla oluyor. “Çeyiz Hesabı” üzerinden yapılan çeyiz yardımında, devlet yapılan birikime ek olarak yüzde 20’lik bir katkıda bulunuyor. Çeyiz parasında ise SGK tarafından kadınlara sağlanmış olan bir hak ortaya çıkıyor. Yani bu kapsamda erkekler çeyiz parası alamıyor ve kadınların çeyiz parası alabilmeleri adına birtakım şartları sağlamaları gerekiyor. Söz konusu şartlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Çeyiz parası almak isteyen bir kız çocuğunun, annesi veya babası tarafından ölüm parası alıyor olması,
 • Ölüm aylığının alındığı süre zarfı içerisinde kız çocuğunun dünya evine girmiş olması.

Yukarıda saymış olduğumuz iki temel şartın karşılanması durumunda kadınlara çeyiz parası sağlanabiliyor. Çeyiz parası, alınan son ölüm aylığının yirmi dört katı olarak hesaplanıyor. Çeyiz parasının alınmasının ardından yatırılan ölüm parası kesiliyor ancak çiftlerin boşanması durumunda ölüm parası tekrardan verilebiliyor.

Devlet Destelikli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapabilmek adına, Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halkbank gibi bankalardan herhangi birine “Çeyiz Hesabı” açmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Hesabın açılması adına sizinle ilgilenen bireysel müşteri temsilcisi, size bu konudaki tüm bilgiler verecektir. Vermiş olduğu bilgiler arasında, hesabınıza hangi aralıklarla ne kadar para yatıracağınızı, 3 yılsonunda birikmiş azami tutarın ne kadar olacağı, hangi durumlarda bu yardımın iptal edileceği ve değerlendirme sürecinin nasıl olacağı gibi konular yer alacaktır. Ayrıca herhangi bir kuruma ya da devlet makamına başvuru yapmanız gerekmemektedir. Bir nevi başvuru sistemi açmış olduğunuz hesaba göre otomatik bir şekilde işlemektedir.Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alamayanlar Ne Yapabilir?

Devlet destekli evlilik kredisinin şartları her çifte uymayabilir ve bu nedenle devlet destekli evlilik kredisi almak mümkün olamayabilir. Çiftlerin bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilemedikleri için evlilik hayalleri daha ileri tarihlere sarkabilir. İşte tam da bu noktada size son derece müjdeli bir haberimizin olduğunu söylemek isteriz. Çünkü ülkemizde birçok banka, son derece uygun faiz oranlarıyla evlilik kredisi vermekte ve bu sayede çiftlere yardımcı olmaktadır. Üstelik 48 aya kadar vade sağlayan birçok banka, evlilik kredisi alamayan çiftlerin imdadına koşmaktadır. Peki evlilik kredisi veren bankalar hangileridir ve bu bankaların kredi koşulları nelerdir?

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Bankalar, kredi konusunda her kitleye hitap etmek için ciddi araştırmalar yapmakta ve istatistiki araştırmalardan da yardım almaktadırlar. Bankalar, evlenmek isteyen çiftlerin ekonomik açıdan büyük sıkıntılar çektiğini görmüş ve bu nedenle de evlilik üzerinde çeşitli kredi kapmayanlarını halka sunmuşlardır. Evlilik kredisi veren bankalar; Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası, TEB, Burganbank, Akbank ve ING Bank gibi bankalar olarak karşımıza çıkarken bu bankaların evlilik kredisi koşulları ise şu şekildedir:

Türkiye İş Bankası Evlilik Kredisi

Türkiye İş Bankası’nın evlilik kredisi konusunda çiftlere 48 ay vade, ertelemeli ödeme seçenekleri ve yüzde 1,54’lük bir faiz oranıyla imkan tanıdığı görülmektedir.

QNB Finansbank Evlilik Kredisi

Finansbank evlilik kredisi ürünü konusunda en uygun faiz oranıyla karşımıza çıkarken, yine diğer bankalar gibi 48 ay vade imkanı tanımaktadır. QNB Finansbank’ın evlilik kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranı ise yüzde 1,53’tür.

Garanti Bankası Evlilik Kredisi

Garanti Bankası evlilik kredisi konusunda, faiz oranı konusunda seviyeyi biraz yüksek tutsa da, diğer bankalara nazaran daha kolay bir şekilde kredi vermektedir. Yüzde 1,79’luk faiz oranıyla evlenecek çiftlere hitap eden Garanti Bankası, 48 ay vade imkanı tanımaktadır.

TEB Evlilik Kredisi

Yüzde 1,54’lük faiz oranına sahip olan TEB, 48 ay vade ile standart bir evlilik kredisi vermektedir.

Burgan Bank Evlilik Kredisi

Ülkemizde ismi az duyulan ancak belirli bir müşteri kitlesine sahip olan Burgan Bank ise yüzde 1,59’luk bir faiz oranıyla karşımıza çıkmaktadır. Vade konusunda yasaların belirlediği limiti kullanan Burgan Bank, 48 ay vade seçeneği sunmaktadır.

Akbank Evlilik Kredisi

Akbank evlilik kredisi konusunda en çok tercih edilen bankalardan biri olarak karşımıza çıkarken, yüzde 1,59’luk faiz oranı, söz konusu kredi türü için belirlenmiş durumdadır. Vade konusunda diğer bankalar uyan Akbank, 48 ay vade sağlamaktadır.

ING Bank Evlilik Kredisi

En kolay kredi veren bankalar arasında yer alan ING Bank, faiz konusunda kredi notu gözetmeksizin yüzde 1,59’luk faiz oranı sunmuş durumda. Bu faiz oranına karşılık 48 ay vade seçeneğiyle çiftlere nispeten kolay bir ödeme imkanı tanımakta.

Bankaların Evlilik Kredisi Şartları

Evlilik konusunda bankaların ciddi yardımları bulunurken, bu yardımlardan veya kredi olanaklarından yararlanabilmek adına birtakım şartlar tüketici karşısına çıkmaktadır. Tüm bankaların evlilik kredisi şartları hemen hemen birbirleri ile çok benzerlik gösterirken, sadece birkaç bankanın çeşitli durumlarda bu şartlarda değişikliğe gittiği görülmektedir. Bankaların evlilik kredisi için tüketicilerin karşısına çıkarmış olduğu bu şartlar, tamamıyla vermiş olduğu kredi ödemesini güvence altına almak için koymuş olduğu şartlardır. Peki bu şartlar nelerdir ve şartların ağırlık derecesi sanılan kadar ağır mıdır?

Evlilik Kredisi Şartları:

 • Evlilik kredisi alan çiftler, maksimum 48 ay vade imkanından yararlanabilmektedirler.
 • Verilecek olan kredi tutarı konusunda üst limitler bulunmaktadır ancak kişiye göre bu üst limitin düşüş göstermesi mümkündür. Üst limit konusunda kişinin geliri ve sahip olduğu mal varlıkları gibi önemli hususlar göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Evlilik kredisi, ihtiyaç kredilerinden de alınan KKDF ve BSMV vergilerini içermektedir.
 • Eşlerin birbirlerinden ayrı olarak veya birbirlerine kefil olarak kredi çekebilmeleri mümkündür.
 • Kredi nedeniyle kişiden kefil talebinde bulunulması, kişinin geçmiş dönemki ödemelerine ve sahip olduğu gelire bağlıdır.
 • Gerekli görülmesi durumunda, kredinin ödemelerinde erteleme yapılabilmektedir. Yapılacak olan bu erteleme genel olarak 3 ay kadar bir süredir.

Evlilik Kredisi Masrafları Nelerdir?

Bankaların evlilik kredisi vermesindeki asıl amaç; evlilik süreci içerisinde ortaya çıkan her türlü masrafı karşılayabilmektir. Bu nedenle evlilik kredisi masrafları, bankalardan evlilik kredisi alabilmek adına büyük bir önem taşımaktadır. Bankalar, her türlü masraf için belirli bir üst limit koymuş ve bu masraflar doğrultusunda çiftlere kredi imkanı sağlamıştır. Peki bu masraflar ne gibi başlıklardan veya giderlerden oluşmaktadır?

Evlilik kredisi konusunda bankaların genel olarak dikkate aldığı masrafların başında, gelin ve damadın giyim giderleri, bununla birlikte düğün salonu giderleri öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kuaför masraflarından tutunda, nikah masraflarına, araç süsleme masraflarına, alyans masraflarına, fotoğraf çekimlerine ve daha birçok masrafa, kredi imkanı tanınmaktadır. Bu nedenle bu kredi türünün ihtiyaç kredisi olarak değil de, “Evlilik Kredisi” başlığı altında verildiğini söylemek doğru olacaktır.

Etiketler: /

Esnafa İşsizlik Maaşı Şartları 2018
Esnafa İşsizlik Maaşı Şartları 2018 (En Az 705 TL) Hükümet tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, halkın refah seviyesinin ve ekonomik seviyesinin...
Ev Hanımlarına Kredi Kartı (Gelir Belgesiz)
Ev Hanımlarına Kredi Kartı (Gelir Belgesiz) Kredi kartı kullanımın yükselişe geçtiği dönemlerde birçok banka kolay bir şekilde kredi kartı veriyor...
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (BORDROSUZ)
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (BORDROSUZ) Bankaların tüketicilerin kredi başvurularını değerlendirme süreci içerisinde, tüketiciye dair birçok detaya odaklandığı görülmektedir. Tüketicinin...
Kadınlara Özel Teşvik Kredileri 2018
Kadınlara Özel Teşvik Kredileri 2018 Ekonomide kadınların da katkısı olsun diye gerek devletten gerekse bankalardan kadınlara özel teşvik kredileri 2018...
Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama
Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama Ülkemizde “Tarıma Destek” projeleri kapsamında, yılın belirli dönemlerinde birçok çiftçiye çeşitli destekler veriliyor. Verilen bu destekler...
Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi
Bilindiği gibi yakın zamanda yeni bir uygulama uygulanmaya başlanmış ve bankalar tarafından verilen kredilerde bu kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu uygulama...
İcraya Nasıl İtiraz Edilmelidir?
Günümüzün gerçeklerinden bir tanesine dönüşen icralar ile ilgili bilinmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Borcumu ne kadar sürede ödemezsem icralık olurum? Borcumu...
SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018
SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2018 Hükümet, düzenlemiş olduğu sosyal sorumluluk ve teşvik projeleri kapsamında, bazı kapsamlara giren...
Kredi Notu Risk Seviyesi Ne Anlama Gelir?
Kredi Notu Risk Seviyesi Ne Anlama Gelir? Kredi notu risk seviyesi, 5 seviyeden meydana gelmekte ve kişinin krediye ne denli...
Ev Hanımlarına Özel Kredi
EV HANIMLARINA ÖZEL KREDİ Günümüzde ekonomik ve sosyal nedenler aile bireylerinin tamamının iş gücüne katılmasını zorunlu kılmaktadır.Özellikle Türk aile yapısında...
Kolay Kredi Veren Bankalar 2018
Kolay Kredi Veren Bankalar Günümüz şartlarında her ne kadar finans kuruluşları artık daha kolay kredi veriyor olsalar da, kredi alamadığından...
Ön Onaylı Kredi Başvurusu
Bankalar müşterilerinin kredi başvurularına çok hızlı bir şekilde cevap vermek için farklı sistemler hazırlamıştır. Bu sistemler sayesinde bazen cep telefonundan...
Banka Kara Listesi Nedir?
Bankadan kredi alan veya kredi kartı olup kartı kullananların aylık taksitlerini ödeme durumlarında sıkıntı oluşabilmektedir. Banka taksitlerinin ödenmemesi durumunda yasal...
Türkiye’deki Bankalar
Çok yakında Türkiye’deki bankaların kredi bilgileri, yeni kredi haberleri ve güncel kredi başvuru bilgileri paylaşımları yapılacaktır. Online kredi çekmek, ihtiyaç...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ